Zasada zachowania pędu.

Żeby w ogóle mówić o zasadzie zachowania pędu przybliżę skrótowo co to jest:

 PĘD - wielkość wektorowa, stosowana do opisywania ciał w ruchu. Można stwierdzić, że określa "ilość" lub "siłę" ruchu. Zależy od prędkości i masy ciała.

-Dobra, tyle wiemy. Ale jak to ugryźć?? Otóż ciało A o danej masie i prędkości uderzając w ciało B  zależnie od wcześniej wymienionych wartości wyrządza różne szkody. Jeżeli ciało C poruszające się z tą samą prędkością co ciało A mając mniejszą masę uderzy w ciało D wywoła mniejsze szkody. Jest to związane z pędem. Obserwujemy na tym przykładzie, że ciało o większej prędkości wyrządza większe szkody, a to dlatego, że ma większy pęd!

                                   Wartość pędu określamy ze wzoru p=mv gdzie:
   -> p (pęd) jest wartością wektorową
   -> m (masa) jest wyrażana w kilogramach [kg]
   -> v (prędkość) jest wielkością wektorową wyrażaną w metrach przez sekundę [m/s].

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami możemy śmiało przejść do sedna sprawy. Zasada brzmi:
"Jeżeli na jakiś układ ciał nie działają siły (oddziaływania) zewnętrzne, wtedy układ ten ma stały pęd."

Albo w dużym uproszczeniu:
"Zmienić pęd układu może tylko siła działająca z zewnątrz układu."

 Można porównać ową zasadę do I zasady dynamiki Newtona.

 PS. Tak odnośnie zniszczeń i dodatkowo związane z tematem :D :








2 komentarze:

  1. Jeśli w kosmosie jakiś obiekt porusza sie z prędkością np 100km/h i chcemy przyspieszyć ten obiekt do 200km/h w czasie 10sekund i wymaga to X energi, a kiedy ten sam obiekt pędzi z prędkością 1 miliona km/h i też chcemy go przyspieszyc o 100km/h w czasie 10sekund, to również wymaga to X energi czy wymagana jest znacznie wieksza ilość energi?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli w kosmosie jakiś obiekt porusza sie z prędkością np 100km/h i chcemy przyspieszyć ten obiekt do 200km/h w czasie 10sekund i wymaga to X energi, a kiedy ten sam obiekt pędzi z prędkością 1 miliona km/h i też chcemy go przyspieszyc o 100km/h w czasie 10sekund, to również wymaga to X energi czy wymagana jest znacznie wieksza ilość energi?

    OdpowiedzUsuń